Úrady nevidia, motorkári ďalej devastujú cudzie pozemky

Autor: Rudolf Pado | 7.5.2021 o 14:14 | (upravené 21.6.2021 o 11:49) Karma článku: 7,33 | Prečítané:  1302x

Nevidieť páchateľov, ktorí sa tu pohybujú praktický každý deň, si vyžaduje obdivuhodnú dávku slepoty. 

V ochrannom pásme NP Nízke Tatry, medzi obcami Závažná Poruba a Liptovský Ján, na pozemkoch osôb bez vzťahu k motošportu, dochádza už skoro rok k úpravám terénu a nikým nepovoleným jazdám spôsobujúcim eróziu, rozvrat biotopu nelesnej drevinovej  vegetácie i plašeniu zveri,  iba polícia, zodpovedné úrady a samosprávy neďalekých obcí akosi nevedia identifikovať páchateľov.

Podanie Občianskeho združenia TATRY (OZ TATRY) na Slovenskú inšpekciu životného prostredia – IŽP Žilina z júna 2020 skončilo konštatáciou stavu na lokalite, ktorý je ukážkovým porušením nielen ustanovení zákona č. 543/2002 Z. z. o ochrane prírody a krajiny v znení neskorších predpisov, ale aj zákona č. 220/2004 Z. z. o ochrane a využívaní poľnohospodárskej pôdy  a o zmene zákona č. 245/2003 Z. z. o integrovanej prevencii a kontrole znečisťovania životného prostredia a o zmene a doplnení niektorých zákonov:

A protiprávna činnosť pokračuje ďalej (apríl / máj 2021) ...

Koncom apríla 2021 OZ TATRY rozšírilo zoznam osôb a inštitúcii ku ktorým smerovalo podnet (podanie) na:  Ministerstvo životného prostredia SR,  Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR,  Okresný úrad Liptovský Mikuláš, Odbor starostlivosti o životné prostredie, Okresný úrad Liptovský Mikuláš, Odbor pozemkový a lesný,  Slovenská inšpekcia životného prostredia - IŽP Žilina Štátna ochrana prírody SR – ústredie,  Štátna ochrana prírody SR – Správa NAPANT,  Štátny tajomník MŽP SR Michal Kiča, mjr. Ing. Mário Kern, špecialista na environmentálnu kriminalitu, plk. Ing. Jaroslav Hrant, Okresné riaditeľstvo policajného zboru SR - Liptovský Mikuláš,  Obec Liptovský Ján, Obec Závažná Poruba. To len, aby sa vedelo, že sa nedá donekonečna tváriť, že sa nevedelo.

Z  NAPANTu ad hoc  dorazila odpoveď, ktorá nás však neobohatila o nové poznatky:  „Dobrý deň, Vašim podnetom sa Správa NAPANT zaoberala hneď po jeho doručení. Túto vec sme riešili v rámci preverania situácie našimi obmedzenými personálnymi možnosťami. Bola vykonaná terénna obhliadka a bol vykonaný pokus o stotožnenie osôb, ktoré jednak vykonali terénne úpravy, respektíve ktoré v lokalite jazdia. Stotožniť osoby sa nám žiaľ nepodarilo. Počas preverovania situácie sme potvrdili Vami zadokumentovaný stav. V čase preverovania sa na nás obrátila aj SIŽP Žilina, ktorej sme pri riešení tohoto neželaného stavu poskytli súčinnosť (vykonanie fotodokumentácie a zameranie trate). Následne vo veci konala už SIŽP. O výsledku jej činnosti doposiaľ nemáme informácie. V súčasnosti vec preveruje aj odbor kriminálnej polície OR PZ LM, ktorý začal taktiež vec šetriť a s ktorým budú  vykonané súčinnostné služby s cieľom zadržať v tejto lokalite jazdiacich vodičov terénnych motocyklov. S pozdravom Mgr. Harťanský“

A tak čakáme na právny štát, úctu k cudziemu majetku a pôde  ...

Doplnené dňa 13.05.2021, 20.05.2021, 11.06.2021 a 21.06.2021 

   

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

NADÁCIA ZASTAVME KORUPCIU

Daniari po Makóovi a Imreczem: zbytočné kontroly a test zo slovenčiny (analýza)

Nadácia Zastavme korupciu analyzovala, do akej miery súvisí korupcia s vysokými daňovými únikmi.

Borbély: Španielski stopéri by pokojne mohli ísť do mesta na corridu

Kde vidí príčiny debakla a aké kroky teraz očakáva zo strany kompetentných?

Vakcíny v strednej Európe spochybňuje len krajná pravica, Slovensko je raritou

Očkovanie na Slovensku spochybňujú aj neradikálne strany.


Už ste čítali?