Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Prečo nevysadíme 5 miliónov stromov? (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 3 > >>

Hodnoť

hovorí sa

no money, no funny. Na Slovensku to funguje dvakrát a aj preto máme, ako sa hovorí, menej dreva na hokejkách ako Kanada alebo severské krajiny.
 

 

*** (príspevok porušil KÓDEX diskutujúceho)
 

 

Viem úplne presne, čo by hovoril pán Pado na durman alebo boľševník - o inváznych druhoch dokonca kedysi písal. Asi by ste nemal čítať niektoré blogy, evidentne Vám to nerobí dobre. Asi je to nad váš level, aby mali pre vás nejaký prínos okrem pocitov zlosti, nenávisti, vysokého krvného tlaku....
 

 

Vy ste tiež jeden z tých čierno-bielych extrémistov, navyše plný žlče.. kto tu kde píšem o invazivnych rastlinách? Chýbali Vám v článku, tak ste si ich tam zakomponovali? A ani Vas neheglo, že aj pre buducnost aj vašich potomkov sa niekto snaží a ja sa veľmi čudujem, kde takúto ľudia ešte berú energiu
 

 

Neviem co by hovoril pado, keby mu niekto prisiel do zahrady vysadit durman, ci bolsevnik a tvrdil by, ze je to pekne a nech nie je byrokrat. Od tohto cloveka dost daleko, a hlavne uz mu nik zastruhany vlas niekam neda....
don padro ešte repete - o žlči by sa dalo porozprávať ...
poplačte si, môžete. O "starostlivosti" viac písať ako vykonávať, to áno.
 

Zaujímavé čítanie

Úplne na úvod je potrebné povedať, že činnosť autora blogu je skutočne spoločensky záslužná a mala by jej patriť vďaka a uznanie. Druhá vec je to, čo popisuje vo svojom článku. Dokážem súhlasiť s tým, že sme moc preregulovaný to ako úplne prvá vec a druhá je absolútna impotentnosť ministerstva ŽP vymôcť poriadok. S týmto súhlasím. Dokonca súhlasím aj s tým, že nie je možné sadiť hocičo hocikde len preto, aby sa sadilo. Do tohto bodu musia prísť odborníci a jasne nadefinovať čo sadiť, kde a prečo. Výsadba popri cestách je správna, ak je správne realizovaná. Pásy stromov pri poliach majú tiež svoju funkciu, nie sú na okrasu. To isté platí o brehoch riek. Samoobnova lesa je vedecky dokázaná ako najsprávnejší spôsob obnovy biotopu. Ak sa však bavíme o lese, ktorý je určený na výrub, musí sa vysadiť aby sa neskôr dal vyrúbať. Ale to je o ekonomike drevospracujúceho priemyslu a nie o ekológii. Les je niečo, čo nás chráni a ja neviem , prečo vedieme zbytočné diskusie o tom, či sme povinný chrániť naše lesy. Ak je les niečo ako kôčka, ktorá chráni kuriatka pred slnkom, pred teplom, pred chladom, kuriatka majú dve možnosti. Alebo sa tešia ochrane a sliepku poslúchajú na slovo, alebo do nej dovtedy ďobú, až zahynie. No a potom sa môžu čudovať, prečo im je teplo, alebo zima, prečo na nich prší, alebo prečo nemajú kde nájsť vodu. Aktuálne zloženie politikov predstavujú parazita na všetkom, na čo sa prisajú. Jediné riešenie je odstaviť ich od zdroja potravy, potom sa zožerú sami, netreba ani postrek. A až potom môže začať samoobnova lesa, spoločnosti, poriadku.
 

"samoobnova" (čo to vlastne je?)

celkom určite nie je "vedecky dokázaná ako najsprávnejší spôsob obnovy biotopu" ;-)

1. Najprv k tomu názvu: v lesnom hospodárstve používame prirodzenú obnovu (ako opak umelej obnovy sadbou). Lenže termín "obnova porastu" v lesníctve znamená obnovu po ťažbe. Les pestujeme, aby sme ho vyťažili, potom ho potrebujeme obnoviť, aby sme o sto rokov mohli znova ťažiť. Prirodzená obnova sa ideálne dosahuje tak, že porast nevyrúbeme naraz, ale ho zriedime a/alebo v ňom naholo vyrúbeme pásy alebo skupiny do určitej šírky (zvyčajne na dve výšky materského porastu). Šikovný lesník dokáže týmito prostriedkami regulovať aké dreviny sa obnovia a aká bude štruktúra nového lesa. Lenže mám pocit, že tá vaša samoobnova znamená "ničnerobenie". Ťažbu asi v lese vidieť nechcete, len jeho "samoobnovu" či už na lúkach alebo na kalamitných holinách ponechaných bez ťažby. Toto sa zas nazýva rôznymi inými názvami.

2. nech už je ako chce, tak prirodzenej obnovy v lesnom hospodárstve máme naozaj veľa - napríklad našou najrozšírenejšou drevinou je buk, ktorý sa sadieva len veľmi zriedka (to len v regiónoch, kde chýba). Podobne veľa máme samovoľného šírenia sa lesa na poľnohospodárske pôdy. V súčasnosti je to 288 000 hektárov lesa na nelesných pozemkoch, pričom sa tieto pozemky priebežne preraďujú do lesných pozemkov a zarastajú nové a nové.

3. Pokiaľ ide o funkcie lesa, tak často bezzásahový les zďaleka nie je ideálom. Napr. pôdoochrannú či protilavínovú funkciu plnia lepšie pomerne mladé porasty, podobne aj "vodozádržnú" funkciu (tu navyše lepšie fungujú ihličnaté porasty ako lsitnaté, bez ohľadu na to, či sú prirodzené). Viazanie uhlíka prebieha najrýchlejšie v mladších porastoch, neskôr sa medzi uvoľňovaním a sekvestráciou uhlíka ustanoví rovnováha, v prípade kalamít sa drevo buď vyťaží a uhlík z neho sa využije a dočasne uskladní vo výrobkoch z dreva, alebo sa opäť "vyparí" do atmosféry. Pre rekreáciu s vhodnejšie rovnoveké priechodné lesy ako lesy plné napadaného dreva mladých húštin. Atď, atď.

4. Využívanie lesov na produkciu dreva je ekologické. V prvom rade, nemôžeme si dovoliť ležať ladom 41% našej pôdy - lesy sú jeden z mála prírodných zdrojov, ktoré máme. Výrobky z dreva (obnoviteľnej a nízkoodpadovej suroviny) všetci hojne využívame. Keby sme ich nahradili výrobkami z plastov, kovov, skla a p., znamenalo by to zvýšenú záťaž životného prostredia.

5. Výsadba stromov (mimo lesa) je potrebná len tam, kde je stromov málo. Teoreticky teda najmä na ornej pôde - tam by sa dali využiť agrolesnícke postupy - napr. sadenie riedkych radov stromov na poliach s rozostupom nejakých 20-30 metrov. Lenže tieto stromy by sa nedožívali 100 rokov, pretože majú poľnohospodárstvu pomáhať, nie ho ničiť. Potom tu máme stormy v intravilánoch - tam platí to isté - ľudia nechcú žiť v lese, chcú mať tej mestskej zelene "tak akurát", nechcú aby sa z tých stromov vysadených kdekoľvek stala "posvätná krava", ktorú úrady nedovolia regulovať.
 
Hodnoť

?

ako by som to...

Pozemky - nepytajte sa, sadte. Ak je to nahodou nad podzemnym vedenim, tak to holt niekto vyrube.
Peniaze - a preco by sadenice vhodne na vysadbu do lesa nemali byt vhodne na vysadbu v intravilane? Vsetko, co som sadil pred panelakom, boli mrnave sadenice, z niecoho su uz 20 m vysoke stromy. Holt k tomu treba zatlct kolik, aby to pri koseni nevykosili. A decka polovicu dolamu, s tym sa treba zmierit.

Takze ked sa chce, ide to, aj ked nie v milionoch. Ostatne, otazka je, kolko s tch 355 etiopskych milionov bude zivych aj o rok.
 

 

... no ja ctim zakony a nechcem vytvarat konflikty nepovolenou a zivelnou vysadbou. Nechcem sa podobatr na tych, ktori ich tymto sposobom rubu a potom dostavaju smiesne sankcie a podmienky.
 

Zákony majú byť pre ľudí

Aj ja ctím zákony, aj ja mám morálne zábrany, ale ...
Zober si takú poľnohospodársku pôdu. Z nej žijeme a pozri ako rýchlo sa mení na stavebné pozemky.
Staviteľ D4/R7 si vykope povrchovú jamu kde chce a nikto s tým nič nerobí.
Je toho ďaleko viac, teraz sa mi nechce vymenovať to množstvo hnusu.

Nové stromy vo veľkom množstve môžu spomaliť globálne otepľovanie. Aj ja to verím a zrejme je nás veľa. My sme les.
Prečo by sme teda nemohli začať tak, že na ľadom ležiacej pôde popri cestách, popri budovách vysadíme tie správne dreviny. Inak tam porastú cudzozemské agresívne rastliny a s tým nikto nič neurobí. Len nás musí byť dostatočne silná kritická masa. Nielen počtom, ale najmä filipom, ktorý nám pomôže bojovať proti byrokracii.
 

Na to aby som zasadil

niekoľko desiatok okrasných krov a stromov na verejné priestranstvo pri obecnej ceste som potreboval sadenice. Doviezli mi ich z miestnych technických služieb zadarmo. Nemajú na všeko kapacitu tak uvítali pomoc. Zasadil som, polievam, rastú. Keď sa chce sadiť nájde sa spôsob. Keď sa nechce sadiť nájde Pado dôvod. Keď Lesy SR sadia po kalamitách tak sa zorganizujú mediálne orgie, prečo nesadiť. A tie stámilióny vysadených stromov Etiópii za jeden deň nie je ani vtipné. Len hlúpe číslo. Vynásobené do médií miliónom.
 

 

Vasa uvaha je spravna, ale nie pre poidmienky SR? Preco? Preto, lebo do 2 hodin budem mat pred dverami policajtov.

Sadim stromy cely zivot a pisem o vlastnych skusenostiach. Ak niekto rube dreviny, ani pes po nom nestekne. Ak zacnete sadit stromy na sodlisku, pri ceste ... , tak za par minut vylezie niekto "spravodlivy" a zacne debstu o tom preco to robite, kt vanm to dovolili ... a potom nasleduju policajto napr. mestski. A tito chcu povcolenia, suhlasy ... Prsacujem na XY kauzach a posledne co potrebujem je to, aby niekto poukazal na to, ze vodu kazem a vino pijem.
 

?

uz som to tu raz pisal, ale pre istotu, opakovanie matka mudrosti.

To, o com pisem, je vysadba stromov v intravilane. V meste. A otazka je, kto je mesto? Podla mna ja som mesto. A moji spoluobcania, obyvatelia mesta.
Podla Vas mestsky urad. Ktory je tu podla mna na to, aby robil to, co chcem ja (+ spoluobcania). Nie na to, aby mne (+ spoluocanom) predpisoval, co mame robit my.

Takze ak niekde nieco vysadim, moze to vadit mojim spoluobcanom. Ale mestsky urad je to do toho velke kulove.

BTW, moj priklad pred nasim panelakom nasledovali dalsi. Preto tam okrem topola bieleho, ceresne, dvoch smrekov, jedle a lipy, ktore som sadil ja a z ktorych prve dve maju spominanych 20 m, mame aj orech, brezu, hraby a smrek pichlavy, ktore sa tiez blizia 20 m + cerstvu ceresnu. Inymi slovami, pod oknami mam stromy.
Tam, kde sa riadia Vasim principom, maju pod oknami to spominane velke kulove. Aby sme boli presni, maju pod oknami do hladka vykoseny travnik, v sucasnom obdobi pripominajuci Saharu opticky aj teplotnym rezimom.
 

trávnik?

Kiež by! Vykosený??? Len sa príďte pozrieť - po tých občasných katastrofách s tými pojazdnými hebedami to nie je trávnik, to je suché pichľavé ôstie, bodliaky, ostrica, lopúchy... a sem-tam vypálené čierne plochy po zhnitých kopách týždeň neodvezenej pokosenej bývalej zelene...
 
Hodnoť

Propaganda

https://www.aljazeera.com/inde...
According to government data, 14,000sq km of forests were cleared to accommodate 23,716 industrial projects across India over the last 30 years.
Takze sa poslednych 30 rokov prisli o 14 000 km lesov,
Tree density in primary forests varies from 50,000-100,000 trees per square km,
PS: takze asi miliardu vyrubali a kazdy rok rubu dalsich30 milionov....
 

 

... pozrite sa, uprimne napisem, ze neviem co si o tychto akciaxch mam mysliet, preto som to dal do kontextu Slovenska. Neviem si totiz predstavit "kto dodal" desiatky milionov sadenic, kde sa sadilo, kto sa o to bude starat ... tempo odlesnovania v rozvojovych krajinach je vseobecne zname ...
 
Hodnoť

z článku nie je celkom zrejmé

o akú výsadbu drevín má ísť. Či o nové lesy alebo o rozptýlenú zeleň.

Posledné rozsiahlejšie zalesňovanie nelesných pôd sa konalo "za Mečiara", v rokoch 1995-98, keď celá aktivita bola zastrešená samostatným oddelením na Lesníckom výskumnom ústave. A oddelenie malo kompu práce, pretože na niektoré parcely naozaj bolo potrebných 12-13 rôznych súhlasných stanovísk (každý dotknutý subjekt mal právo veta).

Je zaujímavé, že článok vôbec nezmieňuje, že najväčší problém často býva so súhlasom od Štátnej ochrany prírody (počnúc druhým stupňom ochrany alebo cez inštitút predbežnej ochrany). Nelesné biotopy ako sú lúky, xerotermné spoločenstvá , mokrade a p. sú totiž ďaleko ohrozenejšie ako lesné a ohrozuje ich v neposlednom rade zarastanie drevinami. Nedávno tu bol článok o kosení Kopaneckých lúk v Slovenskom Raji. Kosia sa preto, aby sa zabránilo ich zarasteniu. Veľa iných lúk nestíhajú kosiť.

Na Slovensku máme 288 000 ha lesa rastúceho na nelesných pozemkoch. Krajina nám zarastá drevinami. Takže výsadba stromov nie je práve spoločenským záujmom. V najnovšej Stratégii adaptácie Slovenska na zmenu klímy si ochrana prírody vynútila ustanovenie, že pri zalesňovaní nelesných pozemkov treba starostlivo posudzovať jeho dopady na biodiverzitu (inými slovami ho nevykonávať), čo vyvolalo celkom pobavenie, pretože rezort pôdohospodárstva rozvrátený útokmi ochrancov prírody celkom určite nemá peniaze na zalesňovanie nových pozemkov ,ani nijaký program v tomto smere nepripravuje.

Takže kde sadiť? Čiastočne máte priestor v intravilánoch, tam sa však obštrukciami pri odstraňovaní drevín, ktoré "doslúžili" a kampaňami proti tým, čo sa túto zeleň starajú, vytvorila veľká opatrnosť voči akýmkoľvek výsadbám. Málokto chce vysadiť strom, o ktorom vie, že sa ho v budúcnosti nezbaví, čo ako by mu zavadzal. Tu by pomohlo väčšia flexibilita ochranárov a najmä aktivistov - uvedomiť si, že lepšie je mať mať veľa mladých stromov, z ktorých väčšine sa neumožní dorasť do gigantických rozmerov, ako mať málo stromov, z ktorých väčšina aj tak vyhynie alebo sa predsa len budú musieť odstrániť po "veľkom boji".

No a máme tu agrolesnícke systémy, výsadbu drevín ako súčasti poľnohospodárstva. K výsadbe radov stromov na poliach sa hlásia aj štátni ochranári . Len aj tu si treba uvedomiť, že tie stromy sa nemajú dožívať vysokého veku.
 

ide o akúkoľvek výsadbu

ide o akúkoľvek výsadbu
 

slovo "akúkoľvek" nič nerieši,

ani jedna konkrétna výsadba nie je "akákoľvek".
 

1 2 3 > >>

Najčítanejšie


 1. Jozef Kmeto: Obezita mi vzala všetko 4 951
 2. Maroš Chmúrny: Spoločná zodpovednosť a R. Fico žije v strachu 4 256
 3. Peter Remeselník: Prečo polícia odmietla potrestať páchateľa, ktorý narazil autom do ľudí a ušiel ? 2 318
 4. Martin Greguš: Jozef Kmeto zomrel v sanitke. Jeho posledná výzva "neveriacim" 1 640
 5. Robert Fico: R. FICO: Kliment s Hrubalom pustili mafiána Kudličku z väzby, Kováčik za to sedí vo väzbe. 871
 6. Ján Šeďo: "Pán Fico povedal že máme prísť, tak sme prišli". 608
 7. Peter Kollega: Robert Fico ako verejný obhajca zločinca Dušana K. 380
 8. Jozef Sitko: Pani prezidentka, štátu škodia médiá v službách oligarchie... Nie premiér! 331
 9. Dušan Koniar: Tie velebené predavačky z prvej línie posiela Ústredný krízový štáb rovno do karantény 301
 10. Janka Cigániková: Plošné testovanie bolo úspešné. Lockdown nie je riešenie. Vakcína bude najskôr o rok. 297

Rebríčky článkov


 1. Gabo Németh: Láska ako v ohni med
 2. Jozef Legény: Ľudia 65+ sa nepočítajú do štatistiky účasti. Teda ani do štatistiky pokút, pán Matovič?
 3. Dušan Seberíni: Čosi tu neštimuje
 4. Miriam Studeničová: Kráľovná podsvetia a Kráľ času! Fantastické nepoznané skutočnosti!
 5. Štefan Vidlár: O prokurvátoroch
 6. Andy Morávek: Ako som do CORWIN SK a.s. priniesol hotovosť na kúpu bytu… a oni ma otočili vo dverách
 7. František Cudziš: Ad.: V. Tepličková – stačí, keď sa poskladáme...
 8. Ivan Čarnogurský: PREČO NEKRITIZUJEM TÚTO VLÁDU
 9. Michal Karvay: Hostina
 10. Marcel Burkert: Neokukané zákutia a krásy Bratislavy II. Z rokov 2011 - 2019


Už ste čítali?