Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Zabudnite na Demänovskú dolinu (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 >

Hodnoť

Pán Pado,...

...súhlasím s Vami, aj ja si už dlhú dobu všímam, ako je ktokoľvek, kto sa čo i len v malom zastáva prírody, kritizuje to, čo nedobré sa v nej len vinou človeka deje, považovaný za ekoteroristu, za blázna, za hlupáka.
Napríklad - stačí sa v diskusii zastať nejakého medveďa, napísať niečo iné než to, čo podporuje až frenetický antimedvedí krik más - a už je príspevok do troch minút vymínuskovaný vari aj pod nulu. (Ako keby na tých karmách záležalo, všakže.)
Myslím si, že je to zbytočný, márny boj - proti týmto neprajníkom.
A čo sa týka Jasnej a Demänovskej doliny - myslím si, že táto oblasť je už nadobro stratená pre každého, kto hľadá normálnu, obyčajnú a hlavne nezdevastovanú, peknú prírodu.
 

 

Ja neriesim Vami nacrtnutu povahu diskusie, ale to, ze kritici volajuci "kde su ochranari" 1) nenapisu ktori 2) nemaju ziadne realne skusenosati o tom "ako to prebieha." V state v ktorom pri umrti 20 ludi v bani za 10 rokov nevieme dospiet k pravoplatnemu rozsudku, kde sa ludia o par metrov stvorcovych natahuju v susedskych sporoch roky ... Kazdy obcan moze prezetrat uradnu tabulu, Envfiroportal ... a pripomienkovat, pripoimienkovat, pripomienkovat, ... som zvedavy, kolko im to vydrzi.

Rozhodnutua vydava stat, nie akysi vseobecni ochranari. Ak mam konat v medziach pravneho statu, tak mozem 1) vyuzit vsetky zakonne cesty pre odvolanie, atd. (a co ak na to uz nemam dost sil a financii) 2) respektovat rozhodnutie. Alebo kritici volaju po gerilovej vojne, poskodzovani majetku ...????

Nech sa idu pozriet len do Jasnej ake peniaze tam stoja a comu celia "ochranari".

Pokial sa 5 mil. ludi nenauci, ze toto je aj ich jrajina, ze par ludi nemoze riesit vsetky bolesti Slovenska, tak takychto zamerov prejde este XY.
 

S blogom

zase len súhlasím, a obdivujem angažovanosť, ak je navyše aj podopretá odbornosťou a argumentáciou. Otázka už je len že čo sa s tým dá urobiť a ako sa to dá zmeniť. Pretože aj keď sa tu zhodneme na diskusii, že všetko je naozaj tak ako ste to pomenovali, ako to zmeníme? Aj keď všetci budeme klikať na tú stránku Enviroment ktorú ste dali do blogu, alebo hoci, prežeňme to, vyjdeme do ulíc a budeme protestovať, nemusí to vôbec stačiť. Akurát neúspech odradí ľudí, úplne sa na to celé vykašlú a budú si ďalej robiť tú svoju robotu, za ktorú dostávajú zaplatené. Oni sa s vami možno aj stotožnia, podporia vás, ale len ak to nič nestojí a nič tým neriskujú. Tam občianska statočnosť a uvedomelosť až na ojedinelé výnimky končí a ťažko to aj kritizovať, pretože reálne celý systém je nastavený tak, že vo voľbách volič odovzdá moc víťazným stranám a následne je odsúdený na 4 roky nepodmienečne do úlohy štatistu. Môže sa kradnúť, vraždiť, demonštrovať, volič nezmôže nič, pretože práva a moc je odovzdaná a zahrávať sa s dlažobnými kockami kvôli.
Ďalší rukojemnícky otrocký akt bezpodmienečného odovzdania moci a osudu do rúk novým "vládcúm loutek" nás čaká v marci a ten stres a strach z toho, ako voliť čo najlepšie, aby neprepadol hlas, aby sa k moci zas nedostali tí nesprávni ľudia, lebo zase sme na 4 roky vybavení, ten strach a obavy z tohoto a neurotizácia voliča tým, že musí urobiť jedno rozhodnutie, pri ktorom sa nesmie pomýliť, to je citeľné už dlho predtým. A my, namiesto toho, aby sme rozmýšľali, ako zlepšíme systém a ako voliči dokážu zmeniť veci k lepšiemu v momentoch keď sa to celé rúti do sra..ek , bez toho aby bolo nutné hádzať dlažobné kocky, my sa neurotizujeme voľbou, komu dovolíme na ďalšie 4 roky nasadiť nám obojky.
Preto vidím ako úplne OK, keď sa poukazuje na nedostatky ľudí, ale tí len vždy budú reprezentovať svoje záujmy a záujmy tých, ktorí ich do funkcií dosadili, pretože takto je systém nastavený. Ich výmena nič systematicky nerieši, a pri tom systéme ktorý máme, mi príde dožadovať sa výmeny ľudí na riadiacich miestach skôr komické. Podobne ako keď sa pri stavbe egyptských pyramíd dožadovali otroci, aby dozorcovia vymenili bič, a dali tam nejaký druhý, pretože ten aktuálny príliš bolí. A keď to urobia, treba ešte zostať slušný a pánovi dozorcovi sa poďakovať za výmenu. Jednoducho otrocké myslenie, a kým nezačnú tlaky na zmenu systému, riziká únosov štátu organizovanými skupinami budú pretrvávať aj naďalej. Oni sa dajú dokopy vždy , i keď možno v tejto chvíli neexistujú, pretože systém im to umožňuje. Ako prvá pomoc by možno pomohlo aspoň skrátenie volebného obdobia napríklad na 1 rok, pretože budovať zabehnuté korupčné kanály každý rok je náročnejšie ako dosiahnuť Bugárovskú stabilitu na 4 roky. Toto žiadna strana neponúka, možno aj vedia prečo to nechcú, pre každého je ťažké začať od seba, keď teraz sa možno podarí dostať ku korytu nám. Takže keď sme s tým OK, že sme ochotní trpieť zase 4 roky, trpme, čo k tomu dodať. Národ otrokov.
 

 

Pomerne zosiroka analyzujete situaciu a neda mi len sa s tym stotoznit. Par poznamok:

- Co sa s tzym da robit? bude to trochu biblicke: Prinasat svedectva a postavit sa za Dobro. Kazdy z nas moze hladat a zverejnovat, prinasat dokazy o zneuzivani moci (uradik zbiera v NPR cucorfiedky, vecer sa stretol v bare s developerom ...) , moze sa zapojit do verewjneho pripoimienkovania v obci ci v ramci zamerov, ktore svojim charakterom prekracuju ramec obce. Je zasadny rozdiel ci sa do niecoho zapajaju 14-2 ludi alebo 1 000. Viete si predstavit, ze urad preberie 1 000 doporucenych listov a musi ich vyhodnotit?

- Politicke strany tu zacali byt same pre seba. Ked na vlastne oci vidite ako kedy si zanieteni ochrabnaro v polotike metamorfuju na zdielacov statusov a frazologov, tak je vam zle. Uzt neriesia nic konkretne, nemaju cas na reaolnu pracu ... uz iba vykrikuju do sveta vseobecne tezy a co (mozno) uribia, ked dostanu moc. Hladajte v regionoch regionalne struktury, ktore sa zaoberaju oblastou ZP. Nenajdete nic. Uz teraz viem dost o postojoch predstavitelov pravicovych stran k roznym otazkam ZP. A ak si niejto mysli, ze Sulik a Sas aleboi ktokolvek iny ma tuzbu zasadbe nieco zmenit, tak je na hlbokom omyle. opat ide len o nasich podnikatelov, fleky na uradoch ... Preto ludia stale menej volia - zijeme vo svete osobnych zaujmov prezentovanych ako verejne.

- Media. Vsimnite si ako sa nam tu rozbehli clanky o klime, rozhovory s roznymi enviro poradcami, analytikmi ... Pred 20 rokmi som ako Matej Hrebenda precesaval Slovensko od sniny po Myjavu a od Skaliteho - Serafinov po Tornaku, s plnym batohom materialom, a prednasal pre mladez, polnohospodarov, verejnost ... aj o klime. Power pointy púlne fajhtov, vizualizacie, vyukove plagaty ... , skoro 3 000 podujati pocas mojho zivota trvajuce 2,4 hodin a aj 2-dnovy workshop. A vtedy po mne i klime nestekol ani pes, nikto nepodal pomocnu ruku ... Dnes media temu potlacia alebo vbytiahnu, z Nihoko urobia Niekoho ... uplne prvoplanovo a casto v zufalrej nazorovej a odbornej kvalite. Polroicny pobyt v pralese z niekoho robi odbornika na prales, rok v azii odbornika na gastroomiu Azie ... Priestor nedostavaju mravce, ktore 20-30 rokov buduju mravenisko, ale rychlokvasene entity. S pubertacky sa urobi celebrita hoc nieco ako ona uz tvrdilo Xy ludi, akurat sa vyzorom nehodili na medialnej schemy.
 

 

bohužiaľ je to realita slovenskej praxe ochrany prírody.. neviem ako to funguje v krajinách na západ od nás, no je dosť možné, že podobne.. Výrazne by pomohlo ak by aspoň v lokalitách Natura 2000 (zaberajú aj rozsiahle územia národných parkov..) vykonávala Európska komisia pravidelnú fyzickú kontrolu ich stavu (napr. raz ročne na základe aktuálnych ortofosnímok a následná fyzická kontrola..) napr. prostredníctvom European Environment Agency tak, aby členským štátom hrozili sankcie za poškodzovanie týchto lokalít (krátenie štrukturálnych fondov..) lebo iba takéto finančné postihy zníženia alokácie fondov pre štát dokážu prinútiť politikov, aby si dobre spočítali či im to za to stojí. EK sa v tomto prípade slepo spolieha na údaje poskytované členskými štátmi no tie sú zámerne skresľované a upravované.. Obávam sa však, že ani tu by nebola ochota tohto posledného nadnárodného Bruselského orgánu ísť do toho, lebo zistenia a prípadné postihy by asi zruinovali všetkých.. Nuž zvolili sme do europarlamentu nedávno dvoch zapálených ochranárov - Hojsík, Wiezik, tak nech už niečo pretlačia aj oni..
 

 

- To by musela mat EK detasovane pracovisko v kazdom slovenskom narpdnom parku.

- na zapade to funguje tak, ze ak jke raz v obci prdpisana na strechy napr. mariatalska bridlica, tak nikto sa s vami nebiude bavit o tom, ze mate ine "predstavy", podobne podlaznost, zastavana plocha ...
 

tie procesy vyvinu

obsadzovania pozicii a funkcii v spolocenskych systemoch maju svoje zakonitosti takze ten vyzsledok na ktory ste poukazali ma svoju logiku aj priciny a teraz ale vobec netvrdim ze je to takto spravne, suhlasim s tym ze by mala rozhodovat profesionalita. ale rozmienat to na drobne by zase bolo prilis zosiroka.
 

 

Na priklade krajin ako Nemecko, Rakusko ci Cesko vieme, ze medvede nie su nevyhnutnou podmienkou trvalo udrzatelnej ochrany prirody. Ako celosvetova dvojka v pocte utokov medveda na cloveka na tomto (!) tvojom nazore i tak moc nezalezi (neber to ako urazku, ale ako konstatovanie).
 

 

- Tento blog nie je o medvedoch.

- Trvalo udrzatelny rozvoj je najstupidnejsia fraza v dejinach ludstva. TUR na Slovensku je este umocnenim tejto frazy.
 

 

bol reakciou na p. Droppu, nie na blog.
 

 

... prehliadol som. Ospravednujem sa.
 
Hodnoť

 

Takto realne funguje konzumacia krajiny vs. starostlivost o nu. I prave realne kto je kto v tvorbe a ochrane ziv. prostredia. A to autor nespomenul odtien mocenskeho natlaku v podobe kriminalizovanie realnych ochranarov, nicenia ich majetku, ohrozovania ich zdravia a zivota. Takych, co len ako dobrovolnici sa staraju o zivotne prostredie.

A tiez mam za najzakladnejsie nevolit nekvalitu a nicenie svojou vlastnou spotrebou. Svojimi nohami kam idem, svojou penazenkou co nakupujem. To je uplne minimum. Lebo primarne je to pre svoje zdravie, zivot, nejde vyhradne o krasny kut prirody. Zial sa prilahko vzdavame tohto prejavu slobody a zodpovednosti, zial tak aj pri volbe politikov sme nezodpovedni, otroci marketingu a neslobody moci. Ze som len jeden z milionov, ale prave ze kazdy tvori tie miliony, ze more je tvorene z kvapiek. Nerozumiem cakaniu, prezivaniu, lahkosti komfortu konzumnej spokojnosti, nevedomosti, akceptovaniu zla. Neslobode a nezodpovednosti. Nemudrieme. Napriek zaplave vzdelavania (sice masovo skor jemen povedane slabuckeho), ked ignorueme poznatok vedy ci mudrost filozofa. Lahsie je sa dat viest marketingom, pudovo konat a konzumovat.
 

 

K+
V suvislosti s tymto - https://pado.blog.sme.sk/c/511... , mi (nam) bol aktualne sprostredkovany dotaz od statnbeho uradnika: „... ci sa nebojime, ze nam zacne horiet majetok ...“ Amyslite si, ze sa tam nieco zavazne staloi po listoch premierovi, roznym uradom, statbemu tajomnikovi MV SR ... Policajti trochu posaskovali ... a nelegalnym stravam sa nikto zasadnejsie nevenuje, nelegalny kemp funguje dalej v prostredi ciernej ekonomiky ...

A pre kritikov ochranarov oznamujem, ze v tejto veci - https://pado.blog.sme.sk/c/491... - sa aktualne nehorazne zvysuje tlak na zmenu UP Lipt. Sielnice, kde na tom maju zaujem 2 ludia, aby sa ochranny les severneho brehu L. Mary v k. u. LS zmenil na hospodarsky a po rozparcelovani zastaval. Verejnost, kde si?
 

 

K posl.otazke: V -landiach. Dobrovolne i hlava na hlave, i vo fronte. Dost vycerpavajuce, potom ani pomysliet na cosi tvoriace. Staci selfie na terase. A ved predsa je vytvorene, ze co a s akym dopadom, neriesim, neboli ma.
Trosku vecnejsie. Je v istom aj dobre, ze sa konzumenti sustredia, i ked su to vzdy spojene nadoby. Toto je v nemalej miere casto len o ponuke, ktora sa vytvorila umelo marketingom. A spojene i v tom, ze investorom evokuju dalsie ich projekty, ako i prave popisujete. Ze i nie ojedinele su ekon. neuspesne, tak len znova agresivny marketing k naplneniu. Konzumacia prostredia tak ci onak. A spojite potreba statickej dopravy, dalsej sluzby, dalsej atrakcie atd atd (zname salamove metody) az i dalsi mensi investori vidia sancu na prizivenie sa pri vyssej navstevnosti atd atd.
A ze obsahom maju tieto volnocasove hypermarkety len i podobu vyssie spomenuteho nemudrenia pre konzumenta. Ved i sprevadza o.i. i vymyvaci "okraslovaci" marketing.
Prave i u nas je ekon. sila viac na volnocasove aktivity, absolutne neporovnatelne spred desatroci. Tak rizika pre prostredie len rastu. A nie kazdy sa ukoji len navstevou, potreba indiv. zaberu rastie. A dokazeme pre toto aj poohybat vcelku solidne zakony, ci v akomkolvek inom sposobe obist, neakceptovat v uradnom rozhodnuti. Prikladov popisujete zial neurekom.
 

 

... a potom ludom z toho preskoci a zabiju suseda priam sadistickym sposobom (teto spravy sa dost mnozia). Aj konzumu sa da totiz presytit a za jeho hranicou je uz len bezutesne zivotne prazdno naplnene nudou znicujucimi myslienkami nad zmyslom cohokolvek. Pri zachovani potrieb buducich genberacii, so zretelom na ohrozenia ZP a socialnu nespravodlivost, uz nie je kde sa rozvijat nakolko Zem je konecna rovnako ako Demanovska dolina. Existuje len jediny neobmedzeny priestor pre rozvoj - smerom do vnutra.

Mimochodom ulohou marketingu a reklamy je vyvolat potrebu tam, kde potreba neexistuje. Kup si lebo, ak nemas, tak si, prave pre Teba ... Pracuj, zadlzuj sa, splacaj, tuz, zadlzuj sa, pracuj, splacaj ... a zomri.
 
Hodnoť

vrástol som v Demänovskej Doline

už cca 15 rokov sa tam bojím ísť pozrieť z obavy čo tam nájdem
Martin Sukupčák z Bodíc
 
Hodnoť

 

Úplne si stačí zapnúť večer televízor, ľubovoľnú komerčnú či verejnoprávnu stanicu, počkať na reklamný blok (netreba čakať dlho, max. 10 - 15 minút) a pozorne ho sledovať. Ak toto predáva tovary a služby, tak človek na tejto planéte nemá čo hľadať a treba ho vyhubiť ako najhoršieho škodcu. Je to smutné, ale je to tak - zabi človeka, zachrániš prírodu. Alebo si myslíte, že sa zmeníme?
 

 

Slovenska reklama dosiahla vrchol autorskej tuposti - bez napadu, znasilnene pointy, trapnucka storry ... Napriek tomu by som do ocistneho extremu nesiel.
 

 

Ani ja, ale aspoň som sa vyžaloval.
 
Hodnoť

 

Tak minule tu bol "bojkot" na Vysoke Tatry, teraz aj na Jasnu. Kam do hor vlastne mozem ist aby to bolo politicky korektne?
 

1 2 >

Najčítanejšie


 1. Jozef Sitko: Kňažko (výstižne): „Idioti v politike“ 73
 2. Martin Fletcher: Vysvědčení v kapse, s námi v Tongu bav se! 49
 3. Adam Nochta: „Odporný farizej“ menom Šeliga 43
 4. Martin Fletcher: Rock For People Home aneb komorně v Hradci Králové 39
 5. Věra Tepličková: „Choď a ospravedlň sa, povedali mi. Tak som išiel a ospravedlnil som sa.“ 38
 6. Dominika Dongova: Čo priťahuje ženy? Jeden muž mi dnes povedal.. 35
 7. Martin Fletcher: Open Air Program – Letos jinak aneb skvělá nálada na Kavčím plácku 35
 8. Pavel Macko: Policajná inšpektorka klamala, čo využil stíhaný sudca Molnár 34
 9. Radovan Dvorsky: Chcete vedieť koľko obetí má SARS-CoV-2 na svedomí? Sledujte nadúmrtnosť. 19
 10. Maroš Chmúrny: Užitočný vedľajší efekt Kollárovej diplomovky 13

Rebríčky článkov


 1. Štefan Vidlár: Súdňí hňusoba
 2. Andrej Hossa: Inteligentné hodinky sú trendom súčasnosti!
 3. Július Kovács: Zabudnutý príbeh z východného Slovenska
 4. Ivan Čarnogurský: ŠTÁT, PRÁVO A VEREJNOSŤ
 5. Gabo Németh: Kamelot s očami ako srdce básnika
 6. Martin Fletcher: Vysvědčení v kapse, s námi v Tongu bav se!
 7. Evka Török: Úvahy
 8. Juraj Gonšor: 7 (slovenských) gospelových muzikálov
 9. Marián Tkáč: Na Kollára tlačia. Matovič ukazuje silu. Tlak v kotli stúpa.
 10. Miroslav Galovic: Slovenské Černobyle VII. Bývalá psychiatrická liečebňa v Bytčici. Nový pavilón.


Už ste čítali?