Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Bratislava – európske hlavné mesto smetia? (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

moja skúsenosť je aj takáto:
Nedávno, tohto leta, som našu samosprávu verejne upozornil na to, že pri jednej záhradkárskej osade vzniká nelegálna skládka biologicky rozložiteľného odpadu (pokosená tráva, vytrhaná a vypletá burina, zvyšky z prerezávok kríko, stromov, a pod.), premiešaná s plastovými fóliami z fóliovníkov a iným odpadom (dokonca sa tam našla aj pneumatika). 1. Na skládku som musel upozorňovať niekoľkokrát, opakovane, pretože nikto s ňou nič nerobil. 2. Napokon vec riešila mestská polícia a pravdepodobne pôvodcovia skládky museli skládku zlikvidovať. Alebo to spravili technické služby. To už presne neviem. 3. Zato veľmi dobre viem, že ma záhradkári nazvali udavačom a rôznymi prirovnaniami, ktoré sú tu, vzhľadom na Kódex diskutujúceho, nepublikovateľné. Ten bod č. 3. je pre mňa podstatný. Keď som sa dozvedel, ako ma časť verejnosti vníma - ako udavača - povedal som si, že "Dosť, neexistuje, aby som sa staral o nejaké nelegálne skládky a nahlasoval ich. Už ma to nezaujíma." Čiže - nech si to rieši ten, kto to riešiť má, a nech vznik nelegálnych skládok monitoruje ten, kto to robiť má - napr. mestská polícia, alebo - pre mňa za mňa hoc aj Venušania.
Martin Droppa
< 1 2

 

... poznam. Ludia, ktori Vas castuju privlastkom udavac maju mozno skutocneho udavaca doma a hovoria mu otec ci dedo. Udavali ludioa za kus zvanca, vyhody, funkcie ... za cias kolaborovania s fasistami ci skomunistickym rezimom.

Ja neudavam, ja si plnim obciansku povinnost. Ludia chcu sluzby, cistotu prostredia ... na urovni Rakuska, Svajciarska, Norska ... , iba vlastnu mentalitu nie su ochotni korigovat.
 
Hodnoť

 

Problem vidim v zakone o odpadoch ktory sice nakazuje samosprave riesit ciernu skladku (nelegalne ulozeny odpad) ale nehovori ako rychlo - takze je velmi slaba pravna paka. Samosprava napriklad nemoze upratat ciernu skladku na sukromnom pozemku, nemoze vstupovat na cudzi pozemok. Mala by vsak vyzvat majitela na odpratanie, a ak nie, zacat pravne konanie. Opat zakon nestanovuje ako rychlo. Ak ano kludne ma opravte.
 

 

Za komunalne a drobne stavebne odpady je zodpovedna obec. Od tohto konstatovania sa odvija vsetko v zakone o odpadoch. Ano, zakon nestanovuje terminy, ale daju sa pomerne dobre dokatat obstrukcie. OU-odbor starostlivosti o ZP toitiz v rozhodnuti o odstraneni skladky zadefinuje termin a sankciu.

Ziadny majitel pozemku nie je je povinny odstranit nelegalnu skladku nakolko by sa mu musela dokazat pricinna suvislost, vid. prva veta v tomto prispevku. Ak zachnje spravne konanie tak sa zistuje - v danom poradi - pachatel, majetkovy prospech vlastnika pozemku, ten je ucastnik konania, o aky druh odpadu ide. V pripade KO a DSO sa nariadi odstranenie odpadu. Skladky sa neodsranuju prave z dovodu "koretnych vztahov" OU a obci, ktore sa v mjom svete nazyvaju obstrukcie, nepriama korupcia ...

A preco skladkjy neodstranuje vlastnik pozemku?

1) Na parcele mozte mat 156 vlastnikov ...

2) Byvate 180 km od pozemku, kde VCam v nociu navozi niejto - mozno aj samotna obec - odpad. Preco by ste hi mali odstranit vy? Kazdy starosta ma pozmnat svokj kataster avediet co sa v nom deje. Dnes je moznost kamier, fotopasci ... odpad sa aj tak uklada len tam, kde sa dostanete autom.

Obec moze odstbit skladku aj bez spravneho konania - co je efektivne a najma pri malych skladkach dost dolezite. Mala kopa totiz pyta viac. V k. u., kde skladky nemaju ili cestou osvety, reúresie, dobre nastavenehosystemu odpadoveho hospodarstva, vycistenia existujucich skladok a nasledneho systematickeho monitoringu.
 

Váž. pán Pado,

ja som zas nesmierne alergický na vyhodené sklenené fľaše kade-tade hlavne od alkoholu, a najmä na následne rozbité fľaše a množstvo črepín. A nikto to nerieši, nikto to nepozametá a už vonkoncom nikto nie je postihnutý. Hovorím, za rozbité črepiny by som aj niekoho zabil...
 
Hodnoť

 

Dobry den pan Pado,

neviem, ci ma zmysel reagovat, citajuc vas blog vidim len chrlenie siry na vsetky strany. Asi viete mesto nemoze odstranit ciernu skladku, ktora je na pozemku sukromnej osoby, na pozemku inej MC alebo inej Pravnickej osoby. Cize ak odfotite skladku pri vlakovych kolajniciach, s najvacsou pravdepodobnostou musi skladku odstranit ZSR. Ak odfotite skladku v lese, je velka sanca ze les je v sprave LESOV SR alebo urbaru alebo sukromnika, ak odfotite skladku v zahradkovej oblasti, skladka je pravdepodobne na sukromnom pozemku. Mestske podniky nemozu vynakladat financne zdroje na majetok, ktory nemaju v sprave. Cim nechcem obhajovat pomalost v odstranovani skladok, avsak vase zavery su velmi rychle a navonok jednoduche... urobte Olo kobru a podobne. Bohuzial, v realite to tak nefunguje.

Skladky, ktore su nahlasene napriklad Mestskym lesom v Bratislave - su odstranene. Podobne sa MC snazi odstranovat aj skladky na ich pozemkoch.
 

 

Poprosim Vas, aby kym nieco napisete, ste si prestudovali zakon o odpadoch, najma § 15. Je absolutne jedno na akom pozemklu odpad lezi nakolko za komunalne a drobne stavebne odpady je zodpovedna obec.

Zistuje sa, v jednotlivych krokoch:

- pachatel
- majetkovy ci iny prospech vlastnika, najomcu a spravcu pozemku
- o aky druh odpadu ide


14)
V prípadoch uvedených v odsekoch 7 a 12 príslušný orgán štátnej správy odpadového hospodárstva začne konanie vo veci určenia osoby povinnej zabezpečiť zhodnotenie alebo zneškodnenie nezákonne umiestneného odpadu v súlade s týmto zákonom. Orgán štátnej správy odpadového hospodárstva v rozhodnutí uvedie, že zhodnotenie alebo zneškodnenie nezákonne umiestneného odpadu v súlade s týmto zákonom zabezpečí v určenej primeranej lehote, aby nedošlo k ohrozeniu života alebo zdravia ľudí alebo k poškodeniu životného prostredia a na vlastné náklady

a)obec, na ktorej území bol nezákonne umiestnený odpad, ak ide o komunálne odpady alebo drobné stavebné odpady,

b)príslušný orgán štátnej správy odpadového hospodárstva, ak ide o iné odpady ako odpady uvedené v písmene a).

Skladku bevytvorili lesy, ani SSC, ani majitel pozenmku ..., ale obcania od ktorych mesta a obce inkasuju poplatky za KO a DSO.
 

 

A este si neodpustim poznamku, ze len dufam, ze nie ste uradnik z Bratislavy, lebo potom je jasne preco Vam pred ocami mohla vyrast megaskladka v P.Biskupiciach tvariaca sa ako "triedenie odpadu", ze len tu sa moze do telesa dialnice ukladat kontaminovany odpad, ze tu mate vyse 1 000 nelegalnych skladok ...

Viac casu treba venovat rieseniu problemov, nie obstrukciam a ich obkecavaniu.

Bratislavska Zelenma hliadka dopsiahla XY-krat viac, nez cele OLO. A blogoch v minulosti uviedla akymn sposobom sa vykazovalo odstranovanie skladok (objemy a naklady) ...

A mozno veci pomnoze, ropvnako akov Bradejove, podanie tr. oznamenia na marenie ulohy verejnym cinitelom. Vo chvili v ktorej acal vysetrovatel tr. stihanie nakolko skutok sa stal zrazu vsetcui zacali byt naramne ochotni, aktivni ... , skladky zacali miznut, rozhodnutia sa zacali dorucovat aj oznamovatelovi ...
 
Hodnoť

 

klamar vallo na taketo blbosti nema cas. musi vypisovat na socialne siete aky je uzasny a kolko tho robi pre bratislavcanov. pritom vyraba jednu blbost za druhou,medzi poslednymi je napr. buspruh na vrakunskej, ktory navrhli tak ze pomaha autam.
 

 

Možno by bolo dobré pošepnúť mu, že na mieste zlikvidovanej skládky sa dá postaviť ping-pongový stôl, pri ktorom by sa mohol nechať odfotiť, dokonca by tam mohol zabrnkať na base. Lenže zlikvidovať skládku nie je také jednoduché, ako položiť na asfalt umelý trávnik a súdruh primátor pre svoje PR potrebuje jednoduché a rýchle populistické riešenia, takže by z toho asi nebolo nič.
 

 

odporúčam kandidovať minimálne na primátora, vidieť prácu primátora ako vy, teda z vášho uhla pohľadu na úrovni zemiakovej vňate, je také úžasné. Škoda, že ste nežili skôr, taký múdry pohľad - mohli ste poradiť pri stvorení sveta
 

 

A preco by mal kandidovat?

Slovenski komunalni politici akosi zabudli, ze "su v sluzbe", nie vlastnikmi lena, ich praca sa nema ofohravat pred kamerami a cez PR vyhlasenia, ale v pokore a jej vysledky by mali byt viditelne.

Ja si robim zavery o ksazdom cloveku na zaklade vastnych skusenosti a vlastneho vnimania sveta.

Pan Vallo nedokazal 3 mesiace odpovedat na list, cim len nadvizal sad predchodcov a zamestnancov uradu, ktori sa za cele roky nezmohli na spatnu vazbu k TrashOut.

Asi sa indspirovali bratislavskymi statnymi zamestnhancami, ktori sa uz v roku 2012 rozhodli, ze budu ZP chranit z kancelarie: https://domov.sme.sk/c/6613530... Byt minister, tak takuto particku vyriesim do mesiaca. aj niekoho jeho praca newbavi, tak nech nezabera miesto v statnozamestnaneckom pomere.

Od roku 2011 nedoksazal ziadny minister ZP ci vnutra "prelomit" vlastny svet uradov a nastavit meratelne kriteria ich vykonnosti. Niektore skladky v TrashOut na uzemi Bratislavy a m. c, neboli riesene od roku 2012, mame rok 2019. ako sa to ma robit ukazuje Zelena hliadka.

Dalej, ostatny prieskum verejnej mienky, ktory bol nedavno publikovany ukazal, ze viac nez 50% bratislavskych respondentov si mysli, ze magistrat by sa mal viac venovat zivotnemu prostrediu.

Bratislava nie je lwn hlavnym mestom SR, ale aj jednou zo vstupnych bran do SR, na jej uzemi sa nachadza 15% skladok ohlasenych prostrednictvom TrashOut ... a nemyslim si, ze by hlavne mesto malo vyzerat ako smetisko.
 

prečo?

Aby zlikvidoval skládku šmahom ruky, položil na asfalt umelý trávnik a ako ,,súdruh primátor" pre svoju PR použil jednoduché a rýchle populistické riešenia. A samozrejme sa fotil. Celé dni a hodiny. Myslím, že keby ste len chodili za ním, tak umriete od únavy. To vám garantujem. Ja byť ním. tak sa na to vy- riem. Boj o prachy s hydrou,s mafiánmi a všadeprítomnými skuvínačmi.

Zázraky na počkanie, lebo byť primátorom Bratislavy je malina.
Preto sa hláste, nech mávnete tou zázračnou paličkou. Posúdime, ako vám to ide.
 
Hodnoť

kontrola v terene

davnejsie som videl dokument v nemeckej televizii, kde reporter sprevadzal pocas pracovneho dna "inspektora" - zamestnanca mestskej samospravy, ktory cely den autom prechadzal mesto, parkoval v blizkosti skladok a cakal ci niekoho neprichyti. Mal prislusne pravomoci nafilmovat dokazy o vyhodeni odpadu a nasledne skasirovat poriadnu pokutu. Pravidelne ?tusim raz do tyzdna obisli s dodavkou mesto - pozbierali smeti z nelegalnych skladok a z ich obsahu casto zistili kto bol povodcom odpadu - napr. nasli kopie dokladov osoby pripadne jej vozidla, tej nasledne vyrubili pokutu v spravnom konani. Z vybranych pokut cely system dokazu financovat. Ake jednoduche a ucinne. U nas len vyhovorky a neskutocna spina uplne vsade...
 

< 1 2

Najčítanejšie


 1. Adam Nochta: Ľuboš Blaha, ban-sexuál 6 231
 2. Peter Kollega: Som zločinec a nechcem aby ma riešila Ficova kurtizána a Čižnár-Gašparovičovi protežanti 1 918
 3. Peter Kollega: Papalášstvo od Mečiara po Beblavého 1 438
 4. Pavel Sibyla: Ako sa znásilňujú štatistiky nezamestnanosti za Matoviča 1 235
 5. Martin Greguš: Rozšírenie uhoľnej bane Turów - otvorená výzva ministrovi Jánovi Budajovi: STOP 790
 6. Adam Puškár: Obec Marianka varuje Stupavu pred výstavbou projektu Habánky 724
 7. Mišo Šesták: Ako známy rómsky muzikant zhudobnil vypálenie Lučenca ruskou armádou 690
 8. Stanislav Martinčko: Excelentný Rašiho plán na Koronu! 605
 9. Jozef Sitko: Ficov zákon o teple „okradol“ veľa domácností 562
 10. Dominika Dongova: Kňaz, jeho slová a ja.. 504

Rebríčky článkov


 1. Radoslav Žilinský: Zimný oddych na 1000 rôznych spôsobov
 2. Július Kovács: Páni čitatelie a blogeri celé to tu v SME zapácha hoci Haščákom a Martinom Borguľom
 3. Naďa Mitanová: Neodoslané listy, pozabudnuté sny, záhrady zarastené burinou...
 4. Stanislav Martinčko: Excelentný Rašiho plán na Koronu!
 5. Olívia Lacenová: Bitcoin si razí cestu nahor. Prekonal trojročné maximá
 6. Peter Biščo: Pán premiér, je nevyhnutné odložiť plienky a ...
 7. Nikola Ivanov: 10 častých chýb pri investovaní
 8. Peter Žiak: Mao-Tovič - za 9 mesiacov tam, kde Fico za 12 rokov ...
 9. Miroslav Binčík: Deti, kto sa nezmestí na javisko, pôjde do sakristie
 10. Dušan Seberíni: Bájka o besnom kocúrovi


Už ste čítali?