Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Zapáchajúce svedectvo – v potokoch a na poliach (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

Pindaci a makaci

Pán Pado, kdesi ste písali, že ľudia sa delia na pindacoch a makacov. Nože, poďte meniť veci a ukázať nám, že nie ste len profesionálny pindac. Pracovná ponuka pre Vás: https://open.slovensko.sk/VK/S...
 

Čo to spamuješ?

Keby to to aspoň fungovalo :-) Pozri si ostatné blogy tohto blogera a uvidíš ako si mimo.
 

 

Ursus 1983 sa prevazne venuje len mojej osobe ... , ma regionalne poverenie ...
 

Od makaca taku vyzvu beriem

ale od dristaca je to len ubohe hejtovanie
 
Hodnoť

Rudolf Pado

V úplne prvom rade musím povedať, že si Vašu prácu v oblasti aktivizmu vážim. Na druhej strane však tiež, ako autor článku o otrávenej vode žitného ostrova musím vyjadriť svoj názor. O zákonnej úprave povinností občana nie je diskusia. Zákonná definícia toho, čo kto má robiť je jasná. To isté ale platí aj o generálnom prokurátorovi, tiež je jasná kompetečná norma ako majú postupovať orgány činné v trestnom konaní, tiež je dostatočne jasne vymedzená zodpovednosť inšpekcie životného prostredia, súdov a ostatných, štátnych, inštitúcií.

Ja osobne ako občan SR si vážim právny poriadok a dodržiavam zákony. Treba si však uvedomiť, kto tu je za stav zodpovedný a musíme riešiť a liečiť dôvod a podstatu problému, nie jeho následky. Ak je totiž v obci vyčerpaný ekvivalent, alebo sa ľudia na existujúcu kanalizáciu nepripájajú z dôvodu ekonomickej neefektivity je na mieste otázka, prečo URSO nastaví tak vysoké ceny pre likvidáciu splaškových vôd a nie otázka prečo to ľudia z nízkeho príjmu nezaplatia. Ak je vyčerpaná kapacita ČOV , je to otázka opäť na štát a VUC. Ako boli riešené investície? Prečo sa nezvyšuje kapacita ČOV a prečo sa nemodernizuje? Odpoveď je jednoduchá. Lebo klameme sami seba. Každá obec je povinná ročne vystaviť výkaz o tvorbe a likvidácii odpadov všetkých kategórií. Ak vykáže 0 m3 splaškových vôd, nie je dôvod na zvyšovanie kapacity zbernej ČOV a žiaden investičný plán sa nekoná. Kde je ale MŽP? To tu existuje skutočne ministerstvo, ktoré v 21 storočí dokáže akceptovať, že nejaká obec s počtom obyvateľov viac ako 1 neprodukuje odpad? Okamžite mala nasledovať kontrola na miestie, zistenie skutkového stavu a príkaz na nápravu. Obec musí prijať VZN o spôsobe nakladania s odpadmi a musí zabezpečiť alebo kanalizáciu, alebo službu odvozu splaškov prostredníctvom fekálnych vozidiel do ČOV. Ak je kapacita ČOV prekročená, musí tlačiť konkrétna vodárenská spoločnosť na investičký plán a na toto mohol pán príčetný minister ŽP použiť tých fiktívnych 50 mil Eur.

Občan platí dane. Občan platí všetky miestne poplatky a občan nemá čo riešiť základné úlohy štátu. V tomto sa náš názor rozchádza. Obce, VUC ani štát tu nie sú na okrasu. Majú svoje práva aj povinnosti a stačí si prečítať zákon o obecnom zriadení a je úplne jasné, kto a ako to má riešiť.

Dovolím si nesúhlasiť s postupom aby občan žaloval štát. Ten istý občan, ktorý platí dane tomu istému štátu má znášať nie len dôkazné bremeno v žalobe, ale musel by znášať aj všetky náklady na právne zastúpenie. Na druhej strane náklady na súd, právne zastúpenie štátu by de facto platil tiež, zo svojich daní. To je riešenie ? A ak by aj súd vyhral, štát (tvorený z jeho daní) uloží pokutu obci (ktorá ju zaplatí opäť z jeho daní a miestnych poplatkov) a obec aj tak v danej situácii nedokáže zmeniť zo dňa na den skutkový stav, čiže na druhý den od úspešného súdneho sporu sa môže "zobudiť" iný občan a na základe toho istého skutkového stavu opäť žalovať obec alebo štát. Kde je riešenie?
Riešenie je jednoduché. Tento chliev jednoducho vypratať. Úplne a od základu a začať od začiatku inak. Prestať rozkrádať EÚ fondy, prestať rozkrádať štátny rozpočet, prestať populisticky robiť "výjazdné" rokovania pána usmievavého premiéra a na každom rozhádzať miliony Eur lebo je pred voľbami. Tie miliony niekde chýbajú a možno práve v investičnom pláne ČOV. Aj preto som presvedčený, že už "len" písať a poukazovať na neprávosti, podávať TO a medializovať kauzy nestačí a de facto to nerieši základný problém. Ten sa dá vyriešiť len príčetnou a vedomostnou politikou odborníkov a nie tým, čo dnes vidíme. 29.2.2020
 


Najčítanejšie


 1. Jaroslav Polaček: VÄČŠÍ CHAOS SOM V ŽIVOTE NEZAŽIL, MRZÍ MA, ŽE PREMIÉR NA NÁS ÚTOČÍ 530
 2. Stanislav Martinčko: Kráľ kšeftárov Fico, teraz bojovník proti kšeftom?? 252
 3. Věra Tepličková: Liečiteľ Marian 211
 4. Alena Miklošová: Harvard: Love Story 153
 5. Martin Ondráš: Proti komu vlastne ide použiť armádu minister Mičovský? 128
 6. Miroslav Galovič: Kraj, kde nič nie je VI. Bardejov a Bardejovské kúpele. 110
 7. Jiří Ščobák: Všem ufňukancům, kteří si stěžují, jak jsou porušována jejich práva 105
 8. Martin Greguš: Antigenový test vs PCR test. Výsledky štúdie z ČR. Je v tom chaos, ako sa ma laik vyznať? 75
 9. Anton Kovalčík: Súčasný dedo Vševed a jeho príbeh - 2. 71
 10. Jozef Javurek: Smršť na Liptove 68

Rebríčky článkov


 1. Ján Buocik: Stanica Filiálka a bratislavský mestský vlak
 2. Andrej Hossa: Čo by ste mali vedieť ak hľadáte prácu?
 3. Roman Lechovič: Nestlé a genocída na deťoch
 4. Balázs Puskás: HOAX a dnešná doba
 5. Radoslav Tore: "Priemer" náš každodenný.
 6. Michal Kováč: Ktorá profesia bude stále potrebná a dobre platená?
 7. Eduard Bartko: Sledovať spotrebu, rezervovať kapacitu alebo zapnúť a vypnúť? Aj takto sa dá šetriť v IT
 8. Ladislav Větvička: Igor Mažňak probudil Gustava. Probudi aji Jozefa?
 9. Martin Krištoff: Banky v eurozóne sprísňujú prístup k úverom kvôli obavám z pandémie
 10. Jozo Peric: V Chorvátsku dovolenkovalo o tri štvrtiny Slovákov menej ako vlani


Už ste čítali?