Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Kde sa túla zdravotnícky odpad z celoplošného testovania na Covid-19? (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 3 > >>

Hodnoť

 

Aby vas teraz nespomenul Matovic na dalsej tlacovke, pripadne jeho arogantny minister Nad, v style: ze jeden ochranar nam tu hadze polena pod nohy a nechce nam vsetkym dobre :-)
 

 

myslím, že R.Padovi a mne to bude trhať žyli, opravujem, žily.
https://cynickaobluda.sme.sk/2...
 

 

... ja tlacove konferencie manipulatorov s pravdou nepocuvam. Budovaniu Orwelovskeho statu a systemu sa treba postavit nie agresivitou, ale kladenim otazok.
 
Hodnoť

 

Pán Pado má iste nejaký geniálny nápad, ako sa vysporiadať s pandémiou v SR, ale aj na celom svete, no starostlivo ho tají. Rovnako ako Smer a ďalší politický odpad, ktorý sa musí tiež osobitne likvidovať - napríklad prostredníctvom Špeciálneho súdu.
 

mne sa zda

pomerne legitimna otazka kde skoncil odpad ktory je klasifikovany ako biohazard, alebo berme to tak, cirkus skoncil, zabudnime?
.
Hlavne ze sme sa dobre pri tom zabavili.
 

 

1) Pan Pado nem,usi mat ziadne napady, panb Pado sa neuchadzal o moc, nedostal mandat a moc neuchopil. Ak to niektío nezvlada, nech odstupi a nech svojimi chaotickymi a stale sa meniacimi rozhodnutiami netraumatizuje spolocnost.

2) Nikde na svete vlada neterorozuje vlastne obyvatelstvo, neobklupuje sa ludmi s prapodivnym kreditom (Jarcuska - biznis okolo vakcinacie, Krcmery - skol ako masina na tituly, Kalavska - ach ten titul, Smatana - chlapec z prvej vlny slubujuci 2 mil. nakazenych a desiatky tisic mrtvych ...), nemeni pravidla hry kazde dva dni ...

3) I. Lexa - 11 tr. cinov vo vsetkych ubaveny obvinenia, kauza Slanske lesy 18 rokov k pravoplatnemu rozsudku, Majsky - 20 rokv obstrukcii ... Nekto by Vam, pane, mal vysvetlit aka dlhaje cesta od "zatknutia" po pravoplatny rozsudok. Ste naozaj presvedceny o tom, ze zaisteni ludia budu odsudeni? Ak by Kocner nemal rozsudok v Kauze zmenky, tak dnes beha po slobode vysmiaty ako Egres lebo v kauze Kuciak jew podla sudu cisty ako lalia, napriek spolocenskemu tlaku. mimochodom, preco NAKA zatykala vzdy par dni pred velkym testovanom naroda resp. 17. novembrom?
 

Nezaujíma ťa, kde miliony ks biohazardu

skončili a ako s ním nakladali? Mňa veru áno.
 
Hodnoť

kreatívci

určite kreatívny minister splní všetky želania svojho kreatívneho primára, opravujem, kreatívneho premiéra.
 
Hodnoť

k+

dobrý postreh - bolo treba domyslieť aj nakladanie s odpadmi
 
Hodnoť

Pán Pado, skvelé.

Takže aj ja čakám na info, čo po predĺženej lehote na odpoveď vypľuje GŠ OS SR.
 
Hodnoť

 

Ako si dovoluje davat bezny obcan taketo impertinentne otazky? :)
 
Hodnoť

To sa všetci, vrátane p. Pada,...

...domnievate, že ten odpad skončil napchatý v starých vreciach na švábku a pohodený kdesi za plotom bývalých kasární?
Nie - v kasárňach bol bezpečne sústredený (s ohľadom na logistiku prevozu - zvozu) a bol alebo skoro bude odborne zlikvidovaný, a to v súlade so zákonmi.
Ale viem - treba "vyrobiť škandálik."
 

 

Vy ste ten odpad videl? A viete co vsetko musi nejaka firma splnit aby mohla zvazat a sustredovat obycajny odpad zo stavby?
A to odpad z odberu biologickych potencialne infekcnych vzoriek je iny level ako vrecia z cementu.
Otazka za milion: Kto obvykle utajuje informacie? Ten, co ma vsetko zabezpecene, alebo ten co ma vsetko v bordeli?
Ja som videl ako to fungovalo pri Danubii na odberoch. To sa inak ako bordel a chaos nedalo nazvat.
Bordel a chaos je ten spravny koktail pre chyby a ohrozenie.....
 

Napíal som,...citujem:

"...bol alebo skoro bude odborne zlikvidovaný, a to v súlade so zákonmi."
Čiže odpad bol alebo bude zlikvidovaný tak, ako zlikvidovaný má byť.
Alebo si myslíte, že ho v tých bývalých kasárňach budú šľachtiť, čtepiť, vysádzať a presádzať, množiť?
 

 

Klamete. Napísal ste: "v kasárňach bol bezpečne sústredený (s ohľadom na logistiku prevozu - zvozu) a bol alebo skoro bude odborne zlikvidovaný, a to v súlade so zákonmi."
Takže asi máte vierohoddné informácie, najlepšie osobne overenú, že to tak je.

Ja mám osobne overené, že pri plošnom testovaní bol bordel a anarchia. A k tomu mám životnú skúsenosť, že ak je niekde bordel a anarchia, tak je to liaheň chybovosti a problémov.

Plus som ešte z generácie, ktorá bola aj na vojne a má osobnú skúsenosť so spôsobom rozmýšľania profesionálnych členov armády. Tá je plne kompatibilná so skúsenosťou z plošného testovania.
 

Podla Budaja sme asi vo vojne

Ani minister životného prostredia Ján Budaj (OĽANO) si nemyslí, že vzniknutá situácia je oprávnenou zámienkou kritizovať Naďa a jeho rezort. "To, že ten odpad deponovali pred definitívnou likvidáciou, je postup v kritickej a mimoriadnej situácii, ktorý možno nejde úplne podľa litery zákona, lenže ten myslí na mierové časy, v ktorých sa nenahromadí odpad tohto druhu v takom krátkom čase a takom množstve," povedal. Postup rezortu obrany a armády envirorezort v každom prípade podľa Budaja preverí.
 

 

Aj keby sme boli vo vojne, tak bojové (alebo iné vojenské) aktivity múdry veliteľ robí tak, aby straty boli nižšie, ako dosiahnuté výsledky.......
 

Viaceri maju dojem, ze sme vo vojne

Preto asi vsetko riadenie prebera minister obrany. Alebo minister vojny?...
 

Rasi v mediach a v statusoch

Podľa odporúčaní úradu verejného zdravotníctva sa odpad vznikajúci pri testovaní klinických vzoriek rýchlotestami na laboratórnu diagnostiku SARS-Cov-2 zbiera špeciálnym postupom tak, aby nedošlo k ďalšej nákaze a prieniku odpadu do prostredia.
Biologicky kontaminovaný odpad sa skladuje vo vyhradenom priestore najviac 7 dní, v priestore vybavenom chladiacim zariadením najviac 14 dní, o čom sa vedie písomná evidencia. Je potrebné dbať, aby nedochádzalo k jeho zneužitiu, odcudzeniu a aby k nemu nemali prístup nepovolané osoby napr. deti, i.v. narkomani a pod. Biologicky kontaminovaný odpad sa môže skladovať aj zmrazovaním najviac na tri mesiace, ale taká veľká mraznička na Slovensku nie je. Nie je to ani technicky možné na 400 ton by to musel byť nejaký futbalový štadión
- Toto je upravené vyhláškou MZ SR č. 553/2007 Z. z. v § 9.
Problém je v tom, že pri dvoch kolách celoplošného testovania sa nazbieralo 350 až 400 ton zdravotníckeho odpadu. Jediná zazmluvnená spaľovňa alebo zariadenie na zneškodnenie odpadov, pretože takýto odpad sa nesmie skládkovať, je v okrese Liptovský Mikuláš a jej denná kapacita na likvidáciu je cca tri tony. To znamená, že ak by nemali odpad z nemocníc a žiaden iný odpad, len to, čo vzniklo pri celoplošnom testovaní, by zlikvidovali za 100 – až 130 dní, teda viac ako štyri mesiace.
Problém druhý je ten, že vojenská nemocnica má zmluvu so spoločnosťou ešte z marca na objem 230 ton nebezpečného zdravotníckeho odpadu, cena likvidácie je 750 eur za tonu bez DPH, takže zvyšný odpad a jeho likvidácia stále nie je zazmluvnený a to máme mesiac po celoplošnom testovaní.
Ročná kapacita tohto zariadenia je 1200 ton, t.j. 3,5 tony denne. Ale firma likviduje aj materiál z iných nemocníc a jej kapacity, ale aj iných firiem na Slovensku, sú na viac ako 80 percent vyťažené bežnou prevádzkou. Prevádzky sú navrhnuté tak, že pokrývajú bežný dopyt po zneškodnení odpadu na SR
Podľa zverejnených fotografii a informácií z MO SR vrecia sú schované v hangároch – musia to byť veľké priestory kedže odpad je ľahký. Jeden 30 kubíkový kontajner váži cca 1-1,5 ton čiže sú to veľké plochy.

Tento odpad vrátane ostrých tyčiniek, s ktorými sa robili výtery, musí byť balený v nádobách, nie vo vreciach, lebo tie sa môžu prepichnúť. Tieto nádoby ľudia poznajú pod pojmom klinik Boxy. Sú tu porušené ďalšie predpisy – obalová inštrukcia P621., dohody o ADR vydanou OSN, ktorú sa SR zaviazala používať zákonom 56/2012

Ďalší problém je, že odpad nie je vhodne označený chýbajú bezpečnostné značky pre manipulujúci personál – značenie nebezpečnej veci podľa dohody o ADR OSN

Preto sa pýtam ministra obrany, ako má vyriešenú likvidáciu odpadu z testovania.

Žiadam ho, aby okamžite transparentne zverejnil informáciu, ako a kde je odpad uskladenený, ako bude likvidovaný a ak boli porušené predpisy, čo evidentne boli, kto je za to zodpovedný a ako voči nemu budú vyvodené sankcie.
Zároveň vyzývam orgány, ktoré sú zodpovedné za kontrolu nakladania s odpadmi, aby okamžite spravili kontrolu skladovania a a likvidácie nebezpečného zdravotníckeho odpadu z celoplošného testovania a informovali o zisteniach, či nie je ohrozené zdravie obyvateľov SR!
 

 

... pan Droppa ani netusi, ze kazdy maly olbchod, kltory prijima tovat a pracuje s obalmi musi tieto radit do kategorii podla Katalogu odpadu a uvadzat vahu, musi mat zmluvu na odber tohto materialu ...

... pan Droppa nam okamzite vychrlil odpoved na nieco, k comu si generalny stab vyclenil cas az do 10.12.2020 ...
 

1 2 3 > >>

Najčítanejšie


 1. Rudolf Pado: Ružomberok čierny, ale učitelia a žiaci pendlujú 1 385
 2. Ján Šeďo: Pán minister Naď, ryba smrdí od hlavy a tá Vaša už páchne aj v zahraničí ! 1 164
 3. Ivanka Klepáčová: Ako som cestovala do Ameriky v strede celosvetovej pandémie 722
 4. Martin Droppa: Nové Mŕtve Mesto nad Váhom (I.) 685
 5. Gabriela Sutórisová: Tvarohový od pani Helenky 509
 6. Pavel Macko: Spravodlivosť alebo organizovaný zločin? 441
 7. Anton Kovalčík: Generál Gerasimov a jeho doktrína. 413
 8. Marián Hamada: O mučenej sestre, zvláštnom súdnom procese a pápežovi vo výslužbe 316
 9. Ladislav Piršel: Diletanti sa radujú, zodpovední strachujú 307
 10. Jozef Černek: Deň na MOM alebo príbehy ľudí z testovania 281

Rebríčky článkov


 1. Martin Konečný: Keď to nejde, tak to nejde
 2. Ľudovít Daňo: Školy ako ohniská nákazy
 3. Stanislav Jurčišin: Jána a Martinu ste si zavraždili sami, milí novinári.
 4. Michaela Manikova: Zachránila si ma...
 5. Miriam Studeničová: Duchovný rozmer života
 6. Vladimír Seman: Ak Ukrajinci nerozumejú vtipu, nepatria do EÚ.  To by mohla pochopiť bratislavská kaviareň
 7. Štefan Vidlár: Nech to vyhňije
 8. Jozo Peric: Stojíme na začiatku nového komoditného supercyklu?
 9. Jozef Legény: Veľký Piatok 2021 - Matovič vztýči kríž číslo 9000. , ale ruky si už neumyje
 10. František Cudziš: Kvety baní


Už ste čítali?