TANAP. Na Štrbskom Plese developeri stavajú štyri nové hotely a apartmánové domy. Jeden z nich dokonca na brehu Malého Štrbského plesa. Obec tvrdí, že je to zhoda náhod. Výstavbe v rekreačných strediskách nebránia už ani štátni ochranári. Rozhodovanie ponechali výsostne na úvahe a záujmoch miestnej samosprávy.

Vyjadrenie riaditeľa ŠOP SR – Správy TANAPu pre RTVS

Vyjadrenie ekológa iniciatívy My sme les Karola Kaliského pre RTVS
NAPANT. Demänovská dolina (1, 2,3, 4, atď.). Zámer za zámerom sa valí do doliny i jej ústia. Perspektíva navýšenia počtu lôžok z cca 4 000 na 8 000. Stavby rôznorodého architektonického štýlu, bez ladu a skladu. Nedostatok elektrickej energie. Dopravné zápchy. Nejednotný a chaotický orientačný informačný systém v doline. Samospráva obce Demänovská Dolina bez vízii a zodpovednosti, podvodom v komunálnych voľbách 2006 dosiahla zmenu územného plánu v prospech developerov, narýchlo poprihlasovaný „občania“ volili za lístky na vleky.
Lokálna schizofrénia. Pivné a pouličné reči o nenažraných Bratislavčanoch – investoroch - svoje si nedáme (!!!) - kým sa nestretnem s niektorými z nich. A dlhotrvajúci monológ by sa nepáčil protestujúcej verejnosti.
„Dlhodobé prenájmy pod stavby sa vyšplhali z päťdesiat centov na štvorec na tri eura ročne ... urbáre majú státisícové príjmy bez akejkoľvek námahy na rozdiel od náročnej ťažby, neistej situácie na trhu s drevom a povinnej pestovnej činnosti ... chcú stavať viac, vítajú každý zámer, zaujíma ich len cinknutie platby na účte, pri jednodňovom meškaní už telefonujú, rozhoduje úzka skupinka ľudí a podielnici sú postavení pred hotovú vec ... podnikať v doline je katastrofa, pri zemných prácach narážate na káble, ktoré nie sú v mapách, siete sa križujú kade – tade, časť z nich je zrejme nelegálna ... nikto nerieši synergie, vodu, kanál, elektriku, jednotný informačný systém namiesto vietnamského trhu tabúľ rôznych veľkostí, tvaru a farebnosti ... na mnoho právnych a iných dotazov dostávame odpoveď nevieme, investor si platí štúdie, analýzy, neplánované prekládky niečoho, čo tam nemalo byť ... za celé roky nemala obec požiadavku na vyvolanú investíciu v prospech komunity ... „
Existencia spoločenstva štrngajúceho mešca potvrdená, ale napriek tomu sa s istou dávkou naivity pýtam: „Prečo toto všetko nepoviete niekde na kameru?“
„Ako podnikateľ by som skončil. Nedostal by som jedinú pečiatku na obecnom či inom úrade. Aj zmluvy s urbármi o finančnom plnení nás všetkých zaväzujú k mlčanlivosti ...“
V daný deň mi doručujú rozhodnutie zo zisťovacieho konania v predloženom zámere „Apartmány – Jasná.“ Všetky úseky okresného úradu Liptovský Mikuláš nemajú v zámeru výhrady a nepožadujú posudzovať uvedený zámer podľa zákona NR SR č. 24/2006 Z. z. Zámer sa bude posudzovať len vďaka zapojeniu sa a pripomienkam mimovládnych organizácii. Tie však nemôžu byť všade a zapájať sa do všetkého, rozhodujú preto náhody, nie funkčný systém.
Ak sa preto pýtate, prečo naše národné parky vyzerajú ako kôlne na drevo v kombinácii so staveniskom, odpovede nehľadajte v nadávkach na sociálnych sieťach, ale na obecnom úrade či v sídle urbáru.
Developer kupuje len to, čo je na predaj. A v tejto krajine je na predaj - zdá sa - všetko.


Zisťovacie konanie k zámeru „Apartmány – Jasná,“ MVO nemôžu trvalo zachraňovať zlyhávajúci systém (str. 9 a 17 Rozhodnutia)

NAPANT, Demänovská dolina: Budovanie vodných nádrží pre zasnežovanie